Tatar z wołowej pikawki

Tak, tak to nie pomyłka. Tatar z serc wołowych! Kto w Poznaniu może się odważyć na podawanie takiego specjału. Odpowiedź jest nieskomplikowana i oczywista. Tylko Toga. Podaje go już od ho ho i jeszcze dłużej, ale wstyd się przyznać, ja ten specjał zjadłem dopiero teraz. Nie, żeby jakieś opory, bo podroby lubię i wciąż marzę o restauracji Piąta Ćwiartka w Poznaniu. Ile razy jestem w Todze, to stale jest coś nowego.

BLOG

Ale do rzeczy. Serce wołowe najczystszy mięsień w całej krowie, dobrze wypracowany i ukrwiony. Dlaczego więc nie zrobić z niego tatara? Zresztą wołowe elementy dobrze nadają się na tatar i to nie tylko polędwica, bo dla mnie bardziej wykwintny i godny podniebienia jest tatar ze świecy. Tam mięso jest niezwykle delikatne i by je uzyskać, trzeba je skrobać. Takiego tatara obecnie można zjeść u Waldemara Kaniewskiego w La Calma w Lesznie. Już mi się ślina zbiera, a wyobraźnia pracuje, bo jestem umówiony na degustację nowej karty, z której rzeczony tatar nie dał się wypchnąć.

BLOG1

Tatar z serca w smaku niczym nie różni się od innych z krowy, no ale czemu miałby się różnić. Ewa podaje go z klasycznymi dodatkami, a zamiast kurzęcego żółtka podaje przepiórcze. Solidna porcja młotkowanego pieprzu daje odpowiedni smakowy strzał. Taki, który kieruje myśli ku pięćdziesiątce dobrej wódeczki. W Todze proponuję U’luvkę lub coś z oferty Dworu Sieraków. Jedna rzecz, która jest inna to konsystencja mięsa. Tatar zwykle kojarzy nam się z czymś, co można posmarować na bułeczkę z masełkiem. Sercowy tatar oczywiście też można, ale nie posmarować a położyć, ponieważ ma dość specyficzną strukturę kaszki kuskus.

Moje podrobowe zachcianki ostatnio zostały więc mocno podreperowane. Krzysztof Kucharski uraczył mnie ozorami cienko krojonymi i przesmażonymi na patelni z pomidorami, Pani Wioleta z Togi płuckami w formie białe kwaśne, w Maltance były żołądki drobiowe. Ale jest jedno co jak ktoś się dobrze przyjrzy, to zobaczy, że spacerują za mną cynadry. No i właśnie zadam to pytanie, może tym razem ktoś mi podpowie, tyle razy ja to robiłem, gdzie można zjeść cynadry!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *