Kiełbasa biała parzona wielkopolska Europejką

Smakosze białej kiełbasy. Stało się biała kiełbasa jest Europejką pełną gębą! Dumna jet Wielkopolska i dumni jestem i ja bo na pewnym etapie prac przy tworzeniu wniosku też brałem czynny udział. Rogal świętomarciński ma godną partnerkę.

white-sausage-668681_960_720

Poniżej tekst pochodzący ze strony Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej.

Starania o wpisanie naszego regionalnego specjału trwały od lat…Wiosną wniosek złożony przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu został pozytywnie zaopiniowany i już wtedy mogliśmy ciszyć się sukcesem. Ale procedury unijne potrzebują czasu, bo zanim oficjalnie dokonany zostanie wpis nowego produktu na listę inne kraje członkowskie mogą wnieść zastrzeżenia.

Wymagany czas minął i decyzja Komisji Europejskiej jest prawomocna. Mamy nowy, tym razem mięsny symbol Wielkopolski i Poznania.

I z dumą możemy cytować komunikat Polskiej Agencji Prasowej, który otrzymały redakcje na całym świecie.

…”Kiełbasa biała parzona wielkopolska to kiełbasa wieprzowa produkowana w województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim. Jedynymi przyprawami są sól, pieprz, czosnek i majeranek” – podała Komisja Europejska.

Jej popularność – jak informuje KE – wzrosła w ostatnich latach i rzeźnicy zaczęli ją wyrabiać także poza sezonem świątecznym. Może być podawana smażona na smalcu z cebulką i drobno posiekanymi kwaśnymi jabłkami lub grillowana. W Wielkopolsce kiełbasa biała parzona wielkopolska serwowana jest w żurku.

W UE produkty rolne o charakterystycznych cechach dla danego regionu Europy, wytwarzane w tradycyjny sposób podlegają specjalnej ochronie. Wśród polskich produktów są m.in takie, jak kiełbasa lisiecka, miód kurpiowski czy ser koryciński. W praktyce działa to w ten sposób, że nazwa produktu, który objęty został systemem oznaczeń geograficznych, nie może być używana przez producentów spoza danego regionu Europy.

Unijny rynek produktów regionalnych jest wart 54,3 mld euro i odpowiada za 15 proc. unijnego eksportu produktów spożywczych i napojów. Lista chroniona zawiera 3300 produktów wytwarzanych w państwach członkowskich i 1250 poza terytorium UE.”…

Marzena Rutkowska-Kalisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *