Kolacja w Mudze to zawsze wydarzenie

To kolejna już moja wizyta w tym miejscu. Podziwiam Artura Skotarczyka, szefa kuchni i współwłaściciela lokalu za kunszt, smak, profesjonalizm i niesamowitą skromność. Zawsze jestem zażenowany, kiedy mam zabrać się za napisanie moich wrażeń z Mugi. I dlatego moje emocje pozostawiam samemu sobie lub dzielę się nimi z Magdą Ossowską, z którą najczęściej chodzę do Artura na kolację, kiedy Magda przyjeżdża do nas do Poznania. Po kolacji wraz z Elą i Magdą dyskutujemy o niej do białego rana.

Kolacja w Restauracji Muga to zawsze wydarzenie, jak wspomniałem w tytule. Tym razem wybrałem opcję à la carte, a nie jak zwykle degustację. I… kolejne wcielenie tatara obłędne szczególnie lody chrzanowe i majonez lubczykowy. Jagnięcina z sosen ostrygowym sięgnęła gwiazd. Seler w deserze, a i owszem! No i tadam-na koniec pralinki! Artur, jesteś tym bardziej wielki, że masz taki zespół. Pierwszy raz byłem, kiedy Ciebie nie było, a było tak,  jakbyś był. To było również wspaniałe spotkanie i rozmowy z ludźmi, których poznałem podczas Wielkopolskiego Kucharza Roku w Pałacu w Tłokini trzy dni wcześniej. Agnieszka Rembak i Carlos Contreras, który startował jako pierwszy obcokrajowiec w konkursie to wyjątkowa para. Jeszcze raz dziękuję Wam za spotkanie i zaproszenie.

muga1DSC_0203

 

Kilka zdań poświęcę jedzeniu. Jak zwykle, obojętnie czy to jest degustacja, czy dania zamawiane z karty można oczekiwać poczęstunku od szefa kuchni. Pierwszym amous bouche, to jak zwykle krem z pianką na rozbudzenie kubków smakowych. Tym razem był to krem: ziemniaczano-porowy z pianką truflową… Ach te trufle! A potem pojawiło się ciasteczko cebulowe, znane mi już np. z tak podawanego tatara, ale tym razem z puchatą, jak babci pierzyna, pianką z pieczonej papryki. Rozjuszony smakowo jak byk na arenie corridy przez pikadorów, czekałem na kolejne wydarzenia smakowe tego wieczoru.

DSC_0213

Oczywiście nie mogłem sobie podarować tatara. Tu już kolejne wcielenie tego specjału, jakie zaproponował Artur swoim gościom. Tym razem tatar wołowy otrzymał towarzystwo boczniaka, lubczyku, cebuli perłowej i chrzanu. O mięsie nie będę pisał, bo byłoby nietaktem ocenianie w tej kwestii mistrza, który poraża perfekcją, a ja się okazało i jego team to również ekipa profesjonalistów. Mnie porwały dwa elementy: majonez lubczykowy, to taki lekki ukłon w stronę tych, którzy kochają magi w tatarze oraz chrzan podany jako sorbet chrzanowy. Ten element jest niezwykle intrygujący, działający bowiem na zmysły wielopłaszczyznowo: zimny z resztą dania daje ewidentne kontrasty, ale łączy się swoją mocą przypisaną chrzanowi grając w jednej orkiestrze z mięsem, a co więcej zaskakuje teksturą. I to są te emocje, po które chodzi się do takich miejsc jak Muga. Jedzenie to za mało. To raj dla smakoszy i tu ucieleśnia się pojęcie smakoszostwa stworzone przez Jeana Anthelme Brillat-Savarina. Dla porządku dodam. Podano do przystawki bułeczkę i chleb z czarnuszką własnego wypieku z masłem wędzonym dymem olchowym z solą morską.

DSC_0221

Jagnięcina, bakłażan, Saint Maure, papryka, ostryga. Jagnięcina z sosem ostrygowym-tadam! Papryka z serem kozim Saint Maure – tadam! Czy mam coś jeszcze pisać? Tak, że kolejny raz się nie powstrzymam i będę miał… (nie powiem gdzie) wszelkie konwenanse… wyliżę talerz.

To nie koniec uczty, bo przeszliśmy do deserów:

DSC_0227

Pre deser – Sorbet z rokitnika z posypką kakaową. Jedliście owoc rokitnika prosto z krzaka? Jeśli tak, to ten sorbet tak smakuje, a poza tym jego kwasowość dokładnie oczyszcza smaki dania głównego, by być przygotowanym na wrażenie „deseru głównego”.

DSC_0233

Seler, pistacje, biała czekolada, gruszka – dużo smaków, dużo wrażeń, ale najważniejsze chyba to, że seler w deserze, smakuje jak seler, tak, jak nie każdy lubi. Ale seler to seler, a z białą czekoladą, to wywołuje emocje.

DSC_0244

Petit four – pralinki, cytrynowa trufla i klasyk już mugowy – biała czekolada z pestkami dyni.

Wychodząc z Mugi głęboko pokłoniłem się i pomyślałem – znowu zazdroszczę sobie, że tam byłem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *